81

Ile kosztuje założenie sklepu?

Ludzie kupowali i kupować będą, założenie sklepu wydaje się bardzo dobrym pomysłem na biznes, który bez wątpienia będzie przynosić zyski. Oczywiście na początku trzeba zainwestować w firmę trochę pieniędzy. To, jaki kapitał będzie nam potrzebny w dużej mierze będzie zależeć od tego, jaki charakter będzie miała nasza działalność. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że koszty poszczególnych sklepów mogą się znacznie od siebie różnić. Za przykład niech posłuży na sklep spożywczy.

Franczyza

Obecnie bardzo dużo osób decyduje się na współpracę z większą siecią handlową na zasadzie franczyzy. Jeśli nie mamy sprecyzowanego pomysłu na biznes ani nie dysponujemy kontaktami z dostawcami czy hurtowniami, warto rozważyć taką opcję. W tym wypadku otrzymujemy towar, meble sklepowe, a także pomoc w rozwoju oraz promocji sklepu. Zazwyczaj większość firm nie wymaga wniesienia opłaty licencyjnej, chociaż nie wszystkie działają w ten sam sposób, dlatego należy dobrze prześledzić warunki współpracy. Pamiętajmy, że prowadząc biznes franczyzowy będziemy musieli zapłacić miesięczną opłatę w wysokości 5% od obrotów.

Koszty wynajmu lokalu

Większość początkujących przedsiębiorców zazwyczaj decyduje się na wynajem lokalu, koszty kształtują się różnie w zależności od miejscowości, w której prowadzimy biznes. W przypadku sklepu lokal nie może być zbyt mały, minimum to 60 m2. Do tego należy doliczyć ewentualny koszt remontu oraz opłaty za rachunki typu prąd, woda, gaz, co wyniesie nas średnio 2000 zł miesięcznie.

Wyposażenie

Prowadząc sklep trzeba będzie zaopatrzyć się w kasę fiskalną, należy liczyć się z wydatkami rzędu 5000 złotych, do tego trzeba doliczyć jeszcze zakup wagi. Wyposażenie sklepowe typu regały, lodówki, wyniesie nas około 10 000 złotych. Na tym niestety nie koniec wydatków, bo potrzebne będą nam także różnego rodzaju dodatki do wystroju wnętrz.

Promocja firmy

Prowadząc działalność stacjonarnie, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni szyld, a także materiały reklamowe typu ulotki, banery. Warto mieć również własną stronę internetową oraz profile w mediach społecznościowych, obecność w sieci w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna niezależnie od tego, jaki charakter ma prowadzona działalność.

Podatki

Kolejnym wydatkiem są podatki, każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do płacenia ZUS-u w wysokości 1172,56 zł lub bez składki chorobowej 1109,89 zł. Można opłacać również ZUS preferencyjny pod warunkiem, że przez ostatnie 60 miesięcy przed prowadzeniem działalności nie prowadziliśmy innej firmy i nie wykonujemy działalności dla byłego pracodawcy, u którego byliśmy zatrudnieni na etat.

Kredyt hipoteczny Notus
760 zł / 100 000 zł
ZOBACZ