54

Zdolność kredytowa

Dla potencjalnych kredytobiorców nastały trudne czasy. Banki zaostrzają swoją politykę kredytową, wymagają znacznie większych zabezpieczeń ze strony klientów, a marże dla kredytów hipotecznych regularnie rosną. Dni, gdy kusiły kredyty gotówkowe otrzymywane od ręki i bez skomplikowanych formalności odeszły w niepamięć. Banki nie chcą pożyczać pieniędzy „na dowód”, żądają natomiast gwarancji wypłacalności klienta. Trudno się nie zgodzić z taką polityką. W przeszłości lekkomyślność zarówno kredytobiorców, jak i banków sprawiła, że dziś ponad 2,1 mln Polaków ma problem ze spłatą swych zobowiązań finansowych. Sytuacja ta fatalnie wpływa na polską gospodarkę, spowalniając jej rozwój i rujnując wiarygodność polskich przedsiębiorców.

Warto więc wiedzieć, od czego zależy zdolność kredytowa. Jest ona wyliczana w oparciu o kilka czynników. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku definiuje zdolność kredytową jako „zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”. Do najważniejszych czynników, na podstawie których wylicza się zdolność kredytową należą: wysokość dochodów, suma dotychczasowych zobowiązań, historia kredytowa (z punktu widzenia banku o wiele korzystniejsza jest sytuacja, gdy kredytobiorca ma dobrą historię kredytową, niż gdy nie ma jej wcale – dlatego w powszechnej opinii najtrudniej jest otrzymać pierwszy kredyt), stan cywilny kredytobiorcy (najbardziej korzystna dla banku jest sytuacja, gdy kredytobiorcą jest małżeństwo ze stałym dochodem obojga małżonków), warunki kredytu (forma i planowany czas spłaty, a także wysokość kredytu), informacja o braku zaległości w ZUS-ie i w Urzędzie Skarbowym, wartość zabezpieczenia kredytu.

Czynników tych jest wiele, jednak obecna sytuacja w Europie (przykład Grecji i Hiszpanii) pokazuje, czym grozi sytuacja, gdy większość obywateli państwa żyje na kredyt. Tak skomplikowana piramida finansowa nie może trwać wiecznie i prędzej czy później grozi jej spektakularny upadek.

To także zainteresowało naszych czytelników:
kredyty gotówkowe porównanie maj 2024
konta osobiste porównanie maj 2024
pożyczki pozabankowe porównanie maj 2024

Kontakt z ekspertem