1
32

Jak oszczędzać prąd? 5 skutecznych sposobów

Oszczędzanie nadal na wielu ludzi jest synonimem wielu wyrzeczeń i rygorystycznego podejścia do codziennych czynności. Też tak uważasz? To jesteś w błędzie. Owszem, jeśli nakładamy na siebie zbyt wysokie wymagania to nie będziemy w stanie wytrwać w postanowieniu nawet przez tydzień. Dlatego warto podejść do tematu realistycznie, dzięki czemu pieniądze będą oszczędzać się same.
Z uwagi na fakt, że z energii w domu korzystamy przez cały rok często zastanawiamy się – jak oszczędzać prąd? Coraz większe rachunki sprawiają, że chętnie poznamy skuteczne sposoby na ich zmniejszenie. Odpowiednio wykonując codzienne czynności będziemy w stanie to osiągnąć. Zmiany będą konieczne, ale nie są one tak drastyczne, byś nie mógł się do nich przyzwyczaić. Na szczęście dobre nawyki szybko wejdą Ci w krew. Już po kilku dniach nie będziesz zważać na nie uwagi, a pierwsze oszczędności pojawią się na tyle szybko, że będziesz chciał to kontynuować. O jakich zmianach mowa? Sprawdźmy!

Wyłączaj światło

Z pewnością wiele osób sobie teraz myśli – przecież to wiem! Ale nadal wchodząc do kuchni, zapalając światło, a następnie robiąc sobie herbatę wychodzą i nie wyłączają światła. Te sytuacje powtarzają się w innych pomieszczeniach – przedpokoju, sypialni czy łazience. Co więcej – są osoby, które wychodząc na dobre kilka godzin nie wyłączają światła w domu. W tym czasie bezużytecznie zużywa się prąd. Wraz z nim wydajemy niepotrzebnie pieniądze. Jeśli nie ma faktycznej potrzeby, by oświetlać dane pomieszczenie to po prostu wyłączaj światło. Oczywiście w przypadku, kiedy posiadasz odpowiednie oświetlenie, a Ty i Twoi domownicy często korzystacie np. z kuchni to warto pozostawić włączone światło. W każdym innym przypadku, by zaoszczędzić na prądzie najlepiej będzie jeśli zaczniesz je wyłączać. Jeśli o tym zapominasz możesz na początku przykleić sobie karteczkę, która Ci o tym przypomni. Za kilka dni będzie ona już niepotrzebna, a Ty będziesz mógł chwalić się pierwszymi sukcesami.

Kup odpowiednie żarówki

Jak już zostało wspomniane są sytuacje, w których lepiej wyjdziemy na tym jak oświetlenie w danym pomieszczeniu będzie włączone przez dłuższy czas. Jego ciągłe włączanie i wyłączanie może przynieść odmienne skutki. Dlatego też postaraj się zainwestować w żarówki ledowe. Posiadają wiele zalet. Przede wszystkim nie trzeba ich zbyt często wymieniać, gdyż mają o 25 razy większą żywotność od zwykłych żarówek. Dodatkowo ich sprawność wynosi aż do 95% – mowa tu o ilości dostarczonej energii przekształconej w światło.
Ten wybór z pewnością powinien wpaść w gusta osobom, dla których ważne są sprawy ekologii. Otóż żarówki ledowe są przyjazne dla środowiska. Podczas ich produkcji nie używa się żadnych niebezpiecznych metali, a w tym rtęci.

Ostrożnie korzystaj z lodówki

Nie bez przyczyny o lodówce mówi się jako pożeraczu energii. Oczywiście rozwiązaniem nie będzie całkowite zrezygnowanie z jej korzystania. Należy się jednak nauczyć odpowiednio z niej korzystać. Na czym ma to polegać? Przede wszystkim nie traktuj jej jako miejsca wystawy. Z pewnością już wcześniej wiesz czego potrzebujesz – dlatego sięgnij bezpośrednio po ową rzecz i szybko zamknij lodówkę. Być możesz nie wiedziałeś, że uchylone przez kilka minut drzwi po zamknięciu sprawiają, że owy sprzęt musi zwiększyć pobór energii w celu nadrobienia strat. Dlatego też im rzadziej i krócej będziemy ją otwierać, tym więcej możemy zaoszczędzić na prądzie.

Jeśli posiadasz stary sprzęt warto byś pomyślał o jego zmianie. Przestarzałe lodówki nie są energooszczędne. Inwestycja w nowe wyposażenie kuchni pozwoli nam znacząco obniżyć rachunki za energię. Podczas zakupów wybierajmy między lodówkami z klasą energetyczną A+ i wyższe.

Wyłączaj urządzenia z kontaktu po zakończonej pracy

Wiele osób pozostawia ładowarkę w kontakcie. Zupełnie nie mając w nawyku, by zaraz po naładowaniu telefonu wyłączyć ją z gniazdka. Tyczy się to także innych urządzeń. Mowa tu o komputerach, blenderach i wielu innych sprzętach. Podłączając je do kontaktu zaraz po naładowaniu lub skończonej pracy nie zostawiaj ich w stanie zawieszenia. Staraj się wyrobić w sobie nawyk, by zawsze wyłączać je wtedy z kontaktu. Nawet jeśli nie korzystamy z danej rzeczy, a jest ona cały czas podłączona do prądu to go popiera poprzez różnego rodzaju światełka czy czujniki.

Ogrzewanie zimą/chłodzenie latem

Gdy temperatura jest wysoka zarówno na zewnątrz jak i w naszych domach stosujemy różne metody na ochłodzenie. Wtedy to chętnie korzystamy z wiatraków czy klimatyzatorów. Oczywiście nie ma w tym nic złego, o ile nie są one podłączone do prądu przez całą dobę. Z kolei zimą staramy się maksymalnie oszczędzić zupełnie rezygnując z ogrzewania. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Zamiast tego warto np. postarać się o dobre uszczelnienie okien. Jeśli zrobimy to prawidłowo będzie uciekało przez nie mniej ciepła. To automatycznie sprawi, że nasze kaloryfery nie będą musiały być maksymalnie rozkręcone.

Podsumowanie

Metoda małych kroków to jedna z najskuteczniejszych, która na dłuższą metę daje imponujące efekty. To samo możemy powiedzieć o powyższych sposobach na oszczędzanie prądu – rezultaty być może nie są spektakularne, ale są. Na przestrzeni czasu zauważymy pierwsze zmiany. Niekiedy są to szczegóły – jak wyłączenie sprzętów z kontaktu, które możemy wdrożyć właściwie od zaraz nie wnosząc żadnych inwestycji. Dlatego też jeśli zależy Ci na mniejszych rachunkach postaraj się wprowadzić w swoje codzienne życie owe wskazówki.

Kontakt z ekspertem