63

W jakim miejscu zgłosić kradzież dowodu osobistego?

Aby zgłosić utratę dowodu osobistego np. z powodu kradzieży lub zaginięcia nie musimy osobiście udawać się do urzędu. W dzisiejszych czasach możemy załatwić tę sprawę przez Internet. Niestety w tym celu niezbędne jest utworzenie odpowiedniego profilu. W dniu 25. września 2017 roku Ministerstwo Cyfryzacji utworzyło specjalny formularz dla osób, które chcą zgłosić utratę dowodu osobistego. Taki formularz jest dostępny na stronie www.obywatelefon:gov.pl. Urzędnicy opracowali go w taki sposób, aby jego wypełnienie nie sprawiało większych problemów, część danych jest uzupełniona w sposób automatyczny. W celu unieważnienia swojego dowodu osobistego należy:

1/ wejść na powyższą stronę internetową,
2/ wybrać opcję „Zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego”,
3/ wybrać opcję „Przez Internet”,
4/ kliknąć przycisk „Wyślij zgłoszenie”.

Przed wysłaniem formularza do urzędu, należy go podpisać za pomocą Profilu Zaufanego. Aby taki profil utworzyć musimy skorzystać z pomocy bankowości elektronicznej. Proces ten można przeprowadzić w kilku krokach. W tym celu należy sprawdzić, który z banków umożliwia jego utworzenie. Założenie konta Profilu Zaufanego nie jest związane z żadnymi opłatami. Można je utworzyć również osobiście w urzędzie stacjonarnym, natomiast status unieważnienia dowodu można będzie monitorować za pośrednictwem strony internetowej.

Urząd za pomocą Internetu daje również możliwość złożenia wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego. W tym celu należy posiadać odpowiednie zdjęcie, uzupełnić formularz oraz wysłać go wraz z podpisem cyfrowym. W przypadku, w którym dowód osobisty został skradziony, należy poinformować o tym policje oraz bank. Unikniemy w ten sposób dodatkowych nieprzyjemności związanych np. z wyłudzeniem pożyczki, której mógłby dokonać złodziej wykorzystując nasze dane. Na podstawie danych Ministerstwa Cyfryzacji, opublikowanych w 2016 roku Polacy najczęściej zgłaszali unieważnienie dowodu osobistego z poniższych przyczyn:

1/ kradzież
2/ zniszczenie
3/ reklamacje

Część dowodów osobistych zostało natomiast znalezionych przez przypadkowe osoby. Najwięcej zgłoszonych zagubień odnotowano w okresie letnim.

Kredyt hipoteczny Notus
760 zł / 100 000 zł
ZOBACZ