42

Polaku, pomyśl nim pożyczysz

No właśnie, tego typu decyzje są najczęściej w sposób pochopny i nieprzemyślany podejmowane przez naszych rodaków. Lichwa miała już swoje pierwsze korzenie za czasów starożytnego Rzymu, a nawet i wcześniej. Gdy ktoś miał nieciekawą sytuację finansową zgłaszał się do tzw. lichwiarza.

Ten oczywiście pożyczał danej osobie od razu i z miłą chęcią pieniądze, lecz niestety na olbrzymi procent. Musiałeś oddać więcej niż pożyczyłeś i to jeszcze w określonym terminie. Osoby, które nie wywiązywały się z umowy były najczęściej zastraszane , a nawet ponosiły szybką śmierć ze strony lichwiarza. Nie koniecznie musiała być to śmierć z jego ręki. Najczęściej mieli swój udział w tym pewni wspólnicy wynajęci za odpowiednią opłatą przez lichwiarza, a znów on jako osoba bardzo bogata, wpływowa i z wyższych sfer mógł wszystko.

W dzisiejszych czasach tego typu sytuacje zdarzają się także. Mamy do czynienia najczęściej z różnego rodzaju mafiami lub gangami przestępczymi.
W nieświadomy sposób zapożyczamy się u niby pomocnej, dobrej, miłej osoby. Okazuje się, że wcale nie jest z tym człowiekiem tak, jak nam się wydaje. Najczęściej ma on olbrzymie plecy, wiele twarzy i dopiero wtedy budzimy się ze strachu dowiadując się, że wpakowaliśmy się w układ bez odwrotu – „Niczym podpisany pakt z diabłem”. Jeśli oczywiście z naszej strony nie wywiążemy się z danej umowy, to konsekwencje mogą być tragiczne. Ucierpimy na tym nie tylko my, ale także nasi najbliżsi, którzy w szybki sposób lub w niedługim czasie zostaną zidentyfikowani przez bandytów. Ile razy słyszało się o porwaniach i żądaniach olbrzymich okupów za niespłacone należności ? Takie właśnie panuje prawo na świecie, a jak brzmi słynne i każdemu zapewne znane powiedzenie „Światem rządzi mafia”. I taka jest prawda, nawet nie wiemy kiedy i gdzie możemy ucierpieć za niespłacony dług, a jeszcze lepiej jak by mieszkający obok nas sąsiad należał do takiej mafii, a my byśmy nigdy nic nie przypuszczali.
O tym trzeba pamiętać, a najważniejszym aspektem w podejmowaniu tego typu decyzji jest przede wszystkim – rozwaga.

To także zainteresowało naszych czytelników:
kredyty gotówkowe porównanie sierpień 2023
konta osobiste porównanie sierpień 2023
pożyczki pozabankowe porównanie sierpień 2023

Kredyt hipoteczny Notus
760 zł / 100 000 zł
ZOBACZ