46

Kantory internetowe pomagają spłacać kredyt

Szalejące kursy walut spędzają sen z powiek wielu kredytobiorcom, którzy zdecydowali się na zakup własnego mieszkania za pomocą kredytu walutowego. Jeszcze kilka lat temu rata takiego kredytu co miesiąc była niemal taka sama, dzisiaj różnice sięgają kilkudziesięciu złotych co miesiąc. Z pomocą posiadaczom kredytów walutowych przychodzą kantory internetowe, które nie sprawią oczywiście, że rata będzie o połowę niższa, ale pozwalają na jej comiesięczne obniżenie o kilka procent.

Wysokość raty kredytu nie jest uwarunkowana tylko kursem według Forexa. Duże znaczenie ma także spread konkretnego banku. Kantory internetowe proponują swoim klientom znacznie niższe spready niż te bankowe dzięki czemu, CHF czy EUR na kredyt kupimy w nich taniej.

Aby móc korzystać z dobrodziejstw internetowych kantorów należy wcześniej podpisać aneks do umowy kredytowej, na podstawie którego będziemy mogli spłacać raty bezpośrednio w walucie indeksacyjnej czyli tej, w której zaciągnęliśmy kredyt.

Na podstawie ustawy antryspreadowej, która obowiązuje od końca 2011 roku, banki są zobowiązane do bezpłatnego przygotowania takiego aneksu nawet, jeśli w umowie kredytowej znajdziemy inne zapisy. Ta sama ustawa zobowiązuje także banki do tego, by całkowicie bezpłatnie uruchomiły oraz prowadziły rachunki walutowe, na które kredytobiorca będzie wpłacał walutę na spłatę zadłużenia.

Niektóre banki na przygotowanie aneksu potrzebują aż kilku tygodni, inne mają gotowe formularze, które można podpisać niemal w każdej chwili. Są także banki, które nie wymagają wcześniejszego anektowania umowy – wystarczy, że na rachunek, na który do tej pory przelewaliśmy PLN raz wpłacimy środki w walucie. Wówczas aneks zostanie przysłany nam do domu a środki będziemy przelewać na ten sam rachunek co wcześniej. Warto wcześniej sprawdzić w swoim banku jakie obowiązują procedury.

Od chwili uruchomienia rachunku walutowego nic nie stoi już na przeszkodzie, by móc kupować walutę przez Internet. Niższe kursy walut to zasadnicza ale nie jedyna zaleta kantorów internetowych. Dla wielu użytkowników takich serwisów duże znaczenia ma wygoda, jaką daje możliwość wymiany walu bez wychodzenia z domu. Wystarczy komputer lub telefon z dostępem do Internetu by w kilka chwil kupić walutę. Nie bez znaczenia jest także to, że zakupionych pieniędzy nie musimy nosić w kieszenie tylko bezpiecznie trafią one na nasz rachunek bankowy.

To także zainteresowało naszych czytelników:
kredyty gotówkowe porównanie sierpień 2023
konta osobiste porównanie sierpień 2023
pożyczki pozabankowe porównanie sierpień 2023

Kredyt hipoteczny Notus
760 zł / 100 000 zł
ZOBACZ