126

Jak oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie nie jest takie proste, jak może się wydawać, taki proces wymaga cierpliwości oraz samozaparcia. Jeżeli dotychczas mieliśmy tendencje do wydawania pieniędzy, oszczędzanie może okazać się nie lada wyzwaniem.

Zarządzanie własnym budżetem to umiejętność, której można się nauczyć. Warto mieć kontrolę nad tym ile wydajemy i na co przeznaczamy ciężko zarobione pieniądze, w przeciwnym razie nie uda nam się nic zaoszczędzić. Posiadanie nadwyżki w domowym budżecie jest ważne, nie tylko dlatego, że w razie nieprzewidzianych wydatków możemy bez problemu je pokryć. Posiadanie oszczędności sprawia, że czujemy się wolni finansowo, bardziej bezpieczni, nie jesteśmy zależni wyłącznie od pracodawcy.

Przygotowując się do oszczędzania, na początku należy bardzo dokładnie prześledzić swoje wydatki. Jeżeli są koszty, których tak naprawdę moglibyśmy uniknąć, warto zrezygnować z tych usług. Poza tym trzeba mieć cel, początkowo można ustalić sobie taki, który będzie można szybko osiągnąć, to zmotywuje nas do dalszego działania. Należy pamiętać, że oszczędzanie nie jest jednoznaczne z tym, że trzeba zrezygnować ze wszystkich dotychczasowych przyjemności, owszem można wyjść do kina czy na kolację, jednak warto ograniczyć liczbę tego typu wydatków.

Oszczędzać może każdy

Osoby pytane o to, dlaczego nie odkładają pieniędzy, zazwyczaj odpowiadają, że zbyt mało zarabiają. Jeżeli nie przymieramy głodem, wypłata spokojnie wystarcza nam na życie, a do tego możemy pozwolić sobie na wyjście do restauracji czy do kina, mamy możliwość oszczędzania. Nie chodzi o to, ile zarabiamy pieniędzy, najczęściej nie oszczędzamy, ponieważ nie wiemy jak to robić. Kolejna sprawa jest taka, że wiele osób nie widzi sensu odkładania małych kwot, systematyczność jest tu ewidentnie dużym problemem. Jest dużo możliwości, aby móc gromadzić pieniądze i pomnażać zebrane już oszczędności, sposób oszczędzania musimy dopasować do swoich preferencji. W przypadku dużych zakupów warto negocjować ceny, szukajmy obniżek, róbmy zakupy spożywcze wyłącznie z wcześniej przygotowaną listą. Równie ważne jest skupienie się na zarabianiu pieniędzy, nie tylko oszczędzaniu, nie bójmy się poprosić szefa o podwyżkę. Oszczędzać może każdy, warto się tego nauczyć, by móc cieszyć się większą wolnością finansową.

Kontakt z ekspertem