120

BLIK – czy jest bezpieczny, jak działa, czy jest płatny, kiedy możemy z niego korzystać?

Coraz częściej zadajemy sobie pytanie – co to jest BLIK? Robiąc zakupy zważamy uwagę, że coraz więcej sklepów poszerza swoje metody płatności właśnie o tę opcję. Z pewnością mamy znajomych, którzy chętnie z tego korzystają. Dlatego też zastanawiamy się w jaki sposób działa BLIK? Czy warto z niego korzystać? Czy jest płatny? Postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania i dodatkowo wspomnimy jak dzięki niemu możemy oszczędzać.

Dlaczego to właśnie BLIK jest tak popularny? Na jego sukces składa się przede wszystkim wygoda i prostota w użytkowaniu. To sprawiło, że korzysta z niego coraz więcej osób. Dodajmy, że aby wykonać jakikolwiek przelew nie potrzebujemy karty czy dostępu do bankowości internetowej. Jedyne co potrzebne nam do jego użytkowania to smartfon, który przecież ma każdy z nas i wręcz nigdy się z nim nie rozstaje. Instalując na nim aplikację możemy zacząć korzystać z BLIK-a.

Co to jest BLIK?

To system płatności mobilnych. Jest on udostępniony przez bank na podstawie aplikacji mobilnej. W Polsce wiele instytucji bankowych oferuje je swoim klientom. Do tej grupy należą m.in.: Alior Bank, Spółdzielcza Grupa Bankowa, mBank, Grupa BPS, Bank Millennium, Noble Bank, ING Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, Getin Bank, BNP Paribas, PKO BP, Credit Agricole, Bank PEKAO SA czy Santander Bank Polska.

Jak działa BLIK?

Jak już zostało wspomniane to jedna z największych zalet tego systemu. Dzięki swojej prostocie zyskuje zadowolonych klientów, którzy po pierwszym skorzystaniu nie wyobrażają sobie płatności bez BLIK-a. Przejdźmy jednak do szczegółów. Korzystając z owej aplikacji przy każdej transakcji wygeneruje ona 6-cyfrowy kod. Co ważne – jest on ważny jedynie przez dwie minuty. To właśnie dzięki niemu możemy autoryzować transakcję. Gdzie owy kod należy wpisać? Za każdym razem, kiedy korzystamy z:
– bankomatu;
– wpłatomatu;
– terminala płatniczego;
– strony internetowej sklepu, na której chcemy coś kupić.

Dodajmy, że cały proces liczony jest w sekundach – stąd duża oszczędność czasu. Poza tym warto wiedzieć, że tak samo jak w przypadku korzystania z karty i tutaj każda transakcja wykonywana przez nas na kwotę powyżej 50 złotych musi być potwierdzona kodem PIN.

Kiedy można korzystać z BLIK-a?

Lista sytuacji, w których możemy aktywnie korzystać z tego systemu płatności jest dość długa. Najważniejsze z nich to:
– możliwość uregulowania należności w sklepach stacjonarnych i internetowych;
– możliwość zrobienia przelewu natychmiastowego na telefon;
– wypłata pieniędzy z bankomatu;
– wpłata gotówki do wpłatomatu;
– możliwość wykonania przelewu międzybankowego bez potrzeby podawania numeru konta.

To jedynie kilka z wielu możliwości jakie daje nam BLIK. Dodatkowo co pewien czas możemy być świadkami jak banki dodają kolejne ciekawe funkcje, które znacząco ułatwiają nam wykonywanie płatności czy przelewów.

Czy BLIK jest płatny?

Instalacja aplikacji jest darmowa. Jeśli chodzi o samo korzystanie to w większości przypadkach również nie musimy nic płacić, ale… Niektóre instytucje mogą pobierać dodatkowe opłaty np. za wypłatę z bankomatu czy inne transakcje. Dlatego też warto sprawdzić czy bank, z którego usług korzystamy w pełni oferuje nam BLIK-a za darmo czy też w niektórych przypadkach musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami (sprawdź ranking kont osobistych z BLIK-iem).

Czy BLIK jest bezpieczny?

Uważa się, że bezpieczniej jest korzystać z BLIK-a niżeli z karty. Dlaczego? Podczas wykonywania płatności za pomocą drugiej opcji może dojść do zeskanowania z niej danych. W takim przypadku możemy oczekiwać poważnych konsekwencji. Nie pozostaje nam wtedy nic innego jak jej zablokowanie. W przypadku BLIK-a takie sytuacje zupełnie nie mają miejsca – wynika to z innego korzystania. Mówimy tutaj już o innej formie zabezpieczeń. Dlatego należy potwierdzić, że korzystanie z tego systemu płatności jest w pełni bezpieczne.

BLIK to nie tylko oszczędność czasu

Powyższe argumenty powinny Cię skutecznie zachęcić do korzystania z BLIK-a. Jeśli jednak potrzebujesz upewnić się do tego w 100% to oznajmiamy, że dzięki niemu możesz dodatkowo oszczędzać pieniądze! Jak? Niektóre instytucje bankowe proponują nam zwrot np. formie 1% od transakcji. I tak przecież musimy zrobić zakupić i za nie zapłacić. Dlaczego więc nie skorzystać z takiej możliwości? W innych sytuacjach jest to cash-back. W tym przypadku z góry ustalana jest maksymalna kwota jaką co miesiąc możemy otrzymać w postaci zwrotu. Na tym jednak nie koniec, ponieważ do korzystania z BLIK-a chcą nas przekonać także same sklepy. Organizują one często promocje, za które możemy zapłacić mniej. Warunek jest jeden – płatność BLIK-iem.

Podsumowanie

Wystarczył naprawdę krótki okres czasu, by BLIK stał się popularny. Ta metoda płatności jest akceptowana przez dziesiątki tysięcy punktów handlowo-usługowych. Możemy ją wykorzystywać nie tylko w sklepach internetowych czy stacjonarnych. Jest ona także dostępna chociażby na Poczcie Polskiej czy w urzędach. To wszystko sprawiło, że z tygodnia na tydzień zauważalna jest coraz większa liczba transakcji BLIK-iem, a tym samym – rosnąca liczba zadowolonych klientów.

Kontakt z ekspertem