35

Oszczędzanie pieniędzy. Od czego zacząć?

Polacy nie przywykli do oszczędzania pieniędzy. Dla wielu odkładanie kilkuset złotych na kolejne konto bankowe kojarzy się z wieloma wyrzeczeniami. Oszczędzanie należy traktować raczej jako minimalizację wydatków oraz racjonalne zarządzanie domowymi finansami. Kontrola rachunków oraz regularna analiza każdego rachunku pozwala na zachowanie płynności i jest gwarantem rozsądnie wydanych środków.

Zanim sięgniesz po kieszeń, zastanów się po co chcesz oszczędzać. Pamiętaj, że krótkoterminowe cele nie wymagają specjalnych strategii. Jeśli myślisz o zakupie nowego samochodu lub postawieniu domu, warto przejrzeć swoje dochody i określić tzw. ratę, którą będziesz przeznaczał jako oszczędności. Zestawienie miesięcznych przychodów pozwala na lepsze zobrazowanie rzeczywistego stanu domowego portfela i wyeliminuje ewentualne rozczarowania.

Zastanów się nad czasem, w którym chcesz zrealizować swoje cele. Zapisz w kalendarzu konkretny dzień, ale pamiętaj przy tym o zachowaniu możliwie realnego terminu. Postawienie sobie zbyt wysokiej poprzeczki może trwale zniechęcić.

Naucz się kontroli swoich wydatków. Oszczędzanie pieniędzy to tak jak wspomnieliśmy wcześniej – nie tylko regularne odkładanie kilku groszy do skarpety. Powinieneś nabyć podstawową wiedzę, dzięki której będziesz wiedział w jaki sposób przepływają pieniądze w domu. Znacznie łatwiej będzie ci kontrolować koszty prowadzenia domu i swojego utrzymania, jeśli zaczniesz zapisywać każdy swój wydatek. Skrupulatne zbieranie rachunków i faktur pozwala na wyeliminowanie z twojego cyklu dnia zbędnych kosztów, a jak wynika ze statystyk – słodycze, kawa i przekąski w czasie pracy mogą stanowić nawet 10 % twojego miesięcznego budżetu. Rachunki możesz podzielić na kilka bloków tematycznych, np. ubezpieczenia, media, jedzenie, rozrywka, hobby itd. Swoje wydatki najlepiej archiwizuj na bieżąco, a przynajmniej raz w miesiącu siadaj do podsumowania i zapisuj postępy.

W miarę możliwości ograniczaj swoje wydatki. Nie chcemy przekonywać cię do rezygnowania z każdego wypadu na pizzę ze znajomymi, ale będziesz prawdopodobnie zaskoczony, że na bilety do parkowania przeciętny mieszkaniec Warszawy wydaje nawet 50 – 100 zł, a przecież takich drobnych kosztów jest znacznie więcej; większość ucieka naszej świadomości. Pomyśl o celach priorytetowych i znajdź sposoby na ograniczenie wydatków na energię elektryczną, paliwo czy chociażby utrzymania telefonu komórkowego. Pamiętaj, że na rynku dostępnych jest wiele produktów finansowych, które pozwolą ci na zwrot części kosztów z zakupów poprzez tzw. cashback.

To także zainteresowało naszych czytelników:
kredyty gotówkowe porównanie kwiecień 2024
konta osobiste porównanie kwiecień 2024
pożyczki pozabankowe porównanie kwiecień 2024

Kontakt z ekspertem