51

W jakich sytuacjach kredyt lub pożyczki są niewskazane?

Robienie zakupów, korzystając przy tym z pożyczki ma bardzo długą historię. Już w czasach starożytnych, szczególnie w Rzymie wiele osób zaciągało kredyt. Instrument ten dał też początek średniowiecznym instytucjom finansowym, które z czasem wyewoluowały do obecnej formy.

Kredyt jednak może mieć bardzo niekorzystne skutki dla osoby je zaciągającej. Coraz więcej ludzi ma problemy ze spłaceniem bieżącej pożyczki, co często kończy się sprawą w sądzie i wizytą komornika. Wprawdzie czasy, gdy niespłacony kredyt powodował stanie się niewolnikiem, bądź degradację do niższego stanu, już dawno minęły, jednak nadal niespłacone pożyczki mają drastyczne skutki zarówno dla kredytobiorcy, jak i mieszkającej z nim rodziny.

Najważniejszą zasadą, którą należy się kierować jest unikanie ryzykownego inwestowania na kredyt. Zaciąganie pożyczki na kupno akcji może się skończyć naprawdę tragicznie, jeżeli nietrafnie przewidzimy jej przyszły kurs. Jeszcze gorszym pomysłem jest inwestowanie środków z pożyczki w kasynie lub zakładach bukmacherskich. Tego typu zachowanie świadczy o uzależnieniu od hazardu, i konieczności podjęcia odpowiedniej terapii.

Kredyt nie powinien być także instrumentem naszej bieżącej konsumpcji. Szczególnie niewskazane jest tutaj branie wysoko oprocentowanej pożyczki, tzw chwilówki, w celu sfinansowania zakupu służącego rozrywce bądź sfinansowaniu jakiejś nagłej zachcianki.

Najzdrowszym zastosowaniem pieniędzy, które otrzymujemy biorąc kredyt lub pożyczki jest ich bezpieczne zainwestowanie. Służą temu miedzy innymi kredyty hipoteczne, dzięki którym możemy kupić nieruchomość. Tego typu kredyt jest nisko oprocentowany, zabezpiecza się go ustanowieniem hipoteki, a okres spłaty jest bardzo długi.

Innym rodzajem wartościowej pożyczki jest kredyt przeznaczony dla przedsiębiorców na inwestycje. Udzielający kredyt bank wymaga, aby środki z pożyczki przeznaczone były na sfinansowanie rozbudowy lub założenia przedsiębiorstwa, natomiast spłata jest ustalona tak, aby rata była jedynie częścią osiągniętego zysku.

Na koniec należy przypomnieć co różni kredyt od pożyczki. Otóż kredyt, jako produkt bankowy, musi być udzielany przez instytucje spełniające wymagania określone w ustawie Prawo Bankowe, czyli krótko mówiąc – przez banki. Sama zaś instytucja jest obwarowana szeregiem przepisów, o których mówi powyższa ustawa. Pożyczki natomiast cieszą się taka popularnością, gdyż może ich udzielać każdy. Są nawet portale internetowe, na których ogłaszają się osoby fizyczne gotowe pożyczyć komuś pieniądze. Warto o tym pamiętać, chociaż generalnie w języku potocznym przyjęło się stosować pojęcie „kredyt” jako tożsame dla pożyczki.

Takie zróżnicowanie powoduje, że pożyczki są zazwyczaj udzielane na wyższy procent, oraz w mniej niż kredyt transparentny sposób. Częściej też zdarzają się przy nich różnego rodzaju oszustwa. Warto o tym pamiętać, szczególnie, że udzielające „chwilówek” firmy często chwalą się małą ilością formalności, i udzieleniem pożyczki niezależnie od historii opisanej w Biurze Informacji Kredytowej.

To także zainteresowało naszych czytelników:
kredyty gotówkowe porównanie kwiecień 2024
konta osobiste porównanie kwiecień 2024
pożyczki pozabankowe porównanie kwiecień 2024

Kontakt z ekspertem